Co cenimy sobie w ubezpieczeniu Autocasco?

26 marca
02:14 2013

O tym, jak cenne jest ubezpieczenie samochodu wiedzą tylko Ci kierowcy, którzy mają na swoim koncie wypadek czy kolizję. Koszty napraw auta po wypadku potrafią być naprawdę wysokie.

Jak wynika z badania przygotowanego przez Polską Izbę Motoryzacji i Liberty Direct ponad 70% kierowców korzysta z usług mechaników w ramach posiadanego ubezpieczenia OC lub AC. Ponad połowa napraw wyceniania jest na kwoty w zakresie od 2 do 5 tys. zł, jednak ponad 20% napraw dokonywanych w warsztatach samochodowych wycenianych jest na ponad 5 tys. zł.

Naprawa samochodu to zawsze wydatek niespodziewany, tym bardziej niemiły, jeśli okaże się być bardzo kosztowna. Zwłaszcza jeśli cenimy sobie nowe oryginalne części oraz naprawy w dobrych sprawdzonych warsztatach. Zabezpieczyć się przed takimi niemiłymi niespodziankami możemy wykupując ubezpieczenie AC. Autocasco zabezpiecza na wypadek uszkodzeń czy zniszczeń spowodowanych przez kierowcę z jego winy, ale też gdy sprawca jest nieznany oraz gdy zniszczenia powstały w wyniku działania przyrody. Ubezpieczenie AC może również gwarantować nam odszkodowanie na wypadek kradzieży samochodu.

Wybierz najlepsze Autocasco na rynku!

Wszystko zależy od zakresu Autocasco, które opisane jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe samo określa warunki zawarte w tym dokumencie. Oprócz zakresu polisy ubezpieczeniowej OWU określają również sposób wypłaty odszkodowania, a także warunki ubezpieczanego. Warto zapoznać się z nimi wcześniej po to, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Zakres ubezpieczenia Autocasco może obejmować tzw. ryzyka nazwane, a więc kradzież, akty wandalizmu, pożar, zalanie, wybuch itp. oraz ryzyka nienazwane – czyli wszystkie (all risk). Oczywiście wariant drugi jest zdecydowanie lepszy, jednak należy pamiętać, że na zakres AC wpływa cena polisy. Im jest ona wyższa, tym zakres ochrony jest większy.