Co grozi za jazdę bez ubezpieczenia OC?

23 marca
16:38 2015

Polisa OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Każdy rejestrujący swój pojazd kierowca powinien tę polisę wykupić. Za jazdę bez ważnego OC grożą poważne konsekwencje finansowe.

Nie wszyscy kierowcy poważnie traktują problem braku ubezpieczenia pojazdu, którym poruszają się po drogach. Wielu kierowców nie ma wykupionego ubezpieczenia OC, a mimo to wyjeżdża autami na drogi publiczne. Jeżeli kontrola drogowa wykaże, że kierowca nie posiada ważnej polisy OC, grozi mu wysoki mandat. Jeżeli spowoduje wypadek drogowy, za wszystkie szkody zapłaci z własnej kieszeni.

Ile kosztuje mandat za brak OC?

Wysokość mandatu uzależniona jest od okoliczności. Jeżeli kierowca auta osobowego nie wykupił obowiązkowego ubezpieczenia w okresie powyżej 14 dni od daty spełnienia tego obowiązku, zapłaci równowartość dwóch minimalnych pensji obowiązujących w danym roku. W 2014 roku było to 3.360 zł. Jeżeli kierowca nie był ubezpieczony w okresie 4–14 dni, zapłaci karę w wysokości 1.680 zł, jeżeli natomiast brak polisy OC nie przekroczy 3 dni – mandat wyniesie 672 zł. W przypadku prowadzenia bez ważnego ubezpieczenia OC samochodów ciężarowych lub autobusów, stawki mandatów rosną o połowę.

Co z autem, które tylko stoi w garażu?

Wielu kierowców uważa, że nie ma potrzeby wykupu ubezpieczenia OC, ponieważ nie wyjeżdża swymi autami na drogi publiczne, a swoje samochody trzyma w garażach lub na parkingach. Nic bardziej mylnego. Każdy kierowca, który zarejestrował swój pojazd, powinien wykupić ubezpieczenie OC. W przeciwnym razie zostanie szybko namierzony przez elektroniczny system UFG i zapłaci wysoki mandat.

Gdy kierowca bez OC spowoduje wypadek

Znacznie poważniejsze konsekwencje zostaną wyciągnięte w przypadku kierowców, którzy nie posiadając aktualnych polis OC, spowodowali wypadki drogowe. Odszkodowania wtedy wypłacają: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (gdy wypadek zdarzył się w Polsce) lub Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (przy zdarzeniu za granicą). Później jednak wszystko wyegzekwują od kierowców, którzy spowodowali wypadki drogowe.

Dobrze dla kierowców, jeżeli w wypadkach ucierpią jedynie pojazdy, ponieważ odszkodowania mogą wówczas zamknąć się w kwocie kilku czy kilkunastu tysięcy. Jeżeli w wypadku poszkodowani zostaną również ludzie, kierowca, który spowodował wypadek bez ważnego OC, może się nie wypłacić do końca życia.