Na cenę ubezpieczenia OC wpływa wiele różnych czynników. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe trochę inaczej nalicza wysokość składki, jednakże jest kilka podstawowych wskaźników, które każde z nich zawsze bierze pod uwagę. Jakie są te wyjściowe wskaźniki, które bierze pod uwagę każde towarzystwo?
Do tych czynników, które mają decydujący wpływ na wysokość ubezpieczenia OC i od których każdy ubezpieczyciel odlicza zniżki to między innymi: rodzaj pojazdu, pojemność jego silnika, ładowność. Pojemność silnika jest zazwyczaj uwzględniania w przedziałach. Często wyglądają one tak: poniżej 1.0, od 1.0 do 1.2, od 1.4 do 1.6, od 1.6 do 2.0 oraz 2.0 i większe.
Na wysokość składki oc wpływ ma także przeznaczenie samochodu, częstotliwość jego użytkowania, a więc i liczba przejeżdżanych rocznie kilometrów, a także miejsce postoju auta w nocy. Bardzo ważnym czynnikiem okazuje się być miejsce zarejestrowania samochodu czyli tzw. strefa regionalna.
Jak niskie może być Twoje oc? Sprawdź!
Różnica między tym samym kierowcą i jego pojazdem zarejestrowanym a dwóch różnych miastach Polski i u dwóch innych ubezpieczyciel potrafi wynieść nawet 700-800 zł. Oczywiście więcej zapłacą właściciele samochodów zarejestrowanych w dużych miastach. Dlaczego? Ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe badają dany region pod kątem: natężenia ruchu samochodów, liczba wypadków i kolizji na jego terenie oraz liczba i wysokość wypłacanych odszkodowań. Dlatego cena za ten sam pojazd i przy uwzględnieniu takiej samej ilości zniżek kierowcy może być w dwóch regionach Polski tak duża.
Przy czym należy zaznaczyć, że ubezpieczyciele stosują swój własny kalkulator oc, stąd też może on się trochę różnić. To znaczy, ze region uznany za jednego ubezpieczyciela za strefę wysokiego ryzyka, u drugiego może być tylko terenem ryzyka średniego. Stąd różnice w cenach OC u różnych ubezpieczycieli. Dopiero po uwzględnieniu tych wyżej wymienionych czynników towarzystwa naliczają zniżki i zwyżki kierowcy.