Czym zajmuje się UFG?

30 stycznia
22:56 2013

Jeśli jesteś kierowcą to z pewnością nazwa tej instytucji obiła Ci się już o uszy. Czy jednak na pewno wiesz, czym zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny? Ta wiedza może Ci się przydać.

Jak każdy kierowca narażony jesteś na ryzyko uczestnictwa w wypadku drogowym. Możesz być w sytuacji, że jego sprawca uciekł z miejsca zdarzenia lub miałeś kolizję z kierowcą, który nie miał ważnego OC. Wówczas dobrze, żebyś wiedział co to jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Głównym zadaniem tej instytucji jest właśnie wypłata odszkodowań w sytuacji, gdy sprawca nie posiadał wykupionej polisy OC lub jest nieznany. Fundusz wypłaci odszkodowanie nawet wówczas, gdy ubezpieczyciel ogłosi upadłość. Skąd Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny posiada środki na wypłatę odszkodowań? Z opłacanych przez kierowców ubezpieczeń OC. Towarzystwa Ubezpieczeniowe uiszczają Funduszowi składkę ze sprzedanych polis, która obecnie wynosi 1%, aczkolwiek w grudniu zeszłego roku Rada Funduszu wnioskowała do Ministerstwa Finansów o zwiększenie tej składki o 0,3%.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny gromadzi obecnie dane o wszystkich sprzedanych polisach OC. Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają obowiązek informowania UFG o nieprzedłużeniu przez kierowcę ubezpieczenia OC. Kierowca może zatem dostać karę za brak OC nawet wówczas, gdy nie był kontrolowany przez policję.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci odszkodowanie, gdy sprawca wypadku jest nieznany, ale tylko wówczas, gdy poszkodowani doznali obrażeń ciała. Warunkiem koniecznym do wypłaty odszkodowania jest doznanie obrażeń ciała przez co najmniej jednego uczestnika wypadku, jednak na tyle poważnych, aby jego leczenie trwało więcej niż dwa tygodnie. W ten sposób Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zabezpiecza się przed wyłudzeniami. Fundusz może również zażądać zwrotu wypłaconych odszkodowań od kierowców bez ważnej polisy OC.