Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Ergo Hestii jedynie 27% polskich kierowców wykupuje ubezpieczenie AC. Dlaczego?
Wykupienie polisy Autocasco, w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, jest dobrowolne. Wybór ubezpieczyciela w tym względzie, jak i wariantu czy zakresu AC, należy do kierowcy. Ubezpieczenie AC chroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami kosztów zniszczeń całości lub części samochodu.
W zależności o zakresu wykupionej polisy AC może ona ubezpieczać na wypadek: kolizji spowodowanych przez właściciela samochodu, zniszczeń powstałych w wyniku zderzenia ze zwierzęciem czy budynkiem, a także na skutek zjawisk przyrody (burzy, wichury, gradobicia), ale też wybuchu, powodzi czy pożaru. Ubezpieczenie AC w określonym wariancie może chronić również przed zniszczeniem częściowym lub całkowitym powstałym na skutekn wandalizmu, ale też na wypadek kradzieży elementów lub całego auta. Ubezpieczenie AC gwarantuje nie tylko wypłatę odszkodowania, ale przede wszystkim daje poczucie komfortu psychicznego.
Dlaczego więc nie jest w Polsce popularne?
Mimo, iż badanie na zlecenie Ergo Hestii wykazało, że w porównaniu do roku jeszcze wcześniejszego, w roku 2012 liczba wykupionych polis AC nieznacznie wzrosła, to jednak wciąż niewielu kierowców się na nią decyduje.
Jako głównym powód polscy kierowcy wskazali zbyt wysokie składki. Obecnie ceny ubezpieczeń są bardzo zróżnicowane, zależne nie tylko od wariantu i zakresu AC, ale także od tego, jak składkę wyliczy ubezpieczyciel – każde towarzystwo wylicza składki posługując się trochę innym kalkulatorem.
Urodzinowa obniżka cen w Link4!
Duży wpływ na to zróżnicowanie ma też mnogość towarzystw ubezpieczeniowych funkcjonujących obecnie na rynku. Aby wybrać jak najtańsze ubezpieczenie AC powinno się porównać jak najwięcej ofert. Pamiętajmy też, że zazwyczaj najkorzystniej AC wykupimy w pakiecie łącznie z polisą OC.