Zyskujące coraz większą popularność quady to pojazdy mechaniczne wymagające wykupienia obowiązkowej polisy OC. Sprawdzamy, od czego zależy koszt ich ubezpieczenia.
Quad jest pojazdem ATV (All-Terrain Vehicles) przeznaczonym głównie do jazdy w trudnym terenie. Tylko od użytkownika zależy, czy będzie to jazda rekreacyjna czy terenowa, jednak z racji przeznaczenia quadów można mówić o zwiększonym ryzyku wypadku. W związku z tym polskie prawo drogowe nakłada na właścicieli quadów obowiązek wykupienia polisy OC, która ma na celu zapewnienie odpowiedniego odszkodowania osobom, które poniosą szkody w wyniku wypadku z naszej winy. Co ciekawe, obowiązek zawarcia polisy OC dotyczy wszystkich pojazdów typu quad, także tych, które nie są wykorzystywane w ruchu miejskim i na drogach utwardzonych. Nawet jeśli zakupimy quada z myślą o off-road’owej jeździe po bezdrożach, musimy pamiętać o jego zarejestrowaniu i zakupieniu polisy OC.
W stosunku do quadów towarzystwa ubezpieczeniowe stosują zazwyczaj praktyki znane z motocykli, dlatego też oddają w nasze ręce klasyczne pakiety ubezpieczeniowe, takie jak OC, AC czy NW. Wysokość składki jest zależna od rodzaju pojazdu, a także od właściciela. Zakład ubezpieczenia w pierwszej kolejności weźmie pod uwagę wiek właściciela, datę otrzymania dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem i dane samego quada, czyli markę, model, rok produkcji i pojemność silnika. W określonych przypadkach należy liczyć się z zawyżonymi składkami, które będą wynikały ze zwiększonych możliwości terenowych pojazdu. Duża moc i moment obrotowy quada sprawiają bowiem, że jazda nim przez niedoświadczonego kierowcę znacznie podnosi ryzyko wypadku. Standardowo jednak stawka za OC quada mieści się w przedziale od 100 do 200 zł. Na zniżki mogą liczyć posiadacze innych pojazdów podlegających takim samym zasadom ubezpieczenia, czyli w tym przypadku motocykli. Towarzystwa ubezpieczeniowe w przypadku posiadania ubezpieczenia jednośladu oferują zazwyczaj korzystniejsze warunki ubezpieczenia quada.
Podczas podpisywania polisy należy zwrócić szczególną uwagę na zapisy w umowie. Ubezpieczyciel może bowiem zastosować w naszym przypadku franczyzę lub udział własny. Oznacza to, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie dopiero od określonej kwoty lub też obciąży nas częścią całkowitej kwoty odszkodowania.