Jak sfinansować zakup samochodu?

02 maja
07:57 2013

Samochód to w dzisiejszych czasach produkt praktycznie niezbędny do życia. Ich poziom sprzedaży, jako dóbr luksusowych, jest jednym z wielu ważniejszych wskaźników sytuacji gospodarczej w kraju. Z hasłem „dobro luksusowe” wiąże się oczywiście wysoka cena, przez co część obywateli nie może sobie pozwolić na jego zakup. Co mogą wtedy zrobić? Na przykład zainteresować się produktami bankowymi, umożliwiającymi zrealizowanie transakcji.

Pierwszym najważniejszym produktem umożliwiającym zakupienie samochodu jest specjalny kredyt samochodowy. Jest to produkt stosunkowo tani, którego spłatę można rozłożyć maksymalnie na 10 lat. Kwota, jaką można uzyskać tą drogą, może stanowić nawet 100 procent wartości pojazdu. Jednak banki w tym przypadku stosują szeroką gamę zabezpieczeń spłaty kredytu, wśród których można wymienić między innymi cesję praw z polisy autocasco lub czasowe przewłaszczenie pojazdu.

Pierwszy przypadek ma swoje wady, z czego największą jest ta, że w przypadku kradzieży bądź uszkodzenia auta, pieniądze wypłacane z polisy AC w pierwszej kolejności są kierowane na spłatę pozostałej części zadłużenia.

Drugą możliwością pozwalającą sfinansowanie samochodu jest najzwyklejsza pożyczka gotówkowa. W przeciwieństwie do celowego kredytu samochodowego, pieniądze pochodzące z pożyczki gotówkowej można przeznaczyć na dowolny cel. W tym przypadku należy się liczyć przede wszystkim z dość wysoką prowizją za udzielenie pożyczki oraz wysokim oprocentowaniem. Czasem może się okazać, że pożyczka gotówkowa jest realnie najdroższą możliwością zakupu samochodu.

Zdecydowanie tańszym wyjściem jest trzecia opcja, też pożyczka, jednak nie gotówkowa, tylko hipoteczna. Z jej pomocą również można kupić samochód, jednak podobnie do swojej siostrzanej odpowiedniczki gotówkowej, pieniądze z niej pochodzące można przeznaczyć na dowolny cel. W przypadku pożyczki hipotecznej można dostrzec wyraźnie niższe oprocentowanie, co spowodowane jest specjalną formą zabezpieczenia spłaty, czyli hipoteką zakładaną na nieruchomości. W ten sposób zdecydowanie wydłuża się okres spłaty, maksymalnie kilkanaście lat, a co za tym idzie, maleją miesięczne raty pożyczki.

Głównym minusem tej opcji jest przede wszystkim znacznie wydłużony czas oczekiwania na udzielenie pożyczki, co spowodowane jest dość skomplikowaną, podobną do kredytu hipotecznego, procedurą.