Niewiele osób stać na zakup samochodu za własną gotówkę. Jednym ze sposobów na pozyskanie wymarzonego auta jest kredyt samochodowy. Jak wybrać ten najkorzystniejszy?
Samochody można kupić nie tylko za kredyty samochodowe (opracowane specjalnie na ten cel), ale i za kredyty gotówkowe, a nawet za pożyczki hipoteczne. Jednakże to kredyty samochodowe dzięki swej konstrukcji generują niższe koszty przy mniejszej liczbie formalności w stosunku po pożyczki pod hipotekę, więc cieszą się większym zainteresowaniem.
Decydując się na zakup własnego auta, należy mierzyć siły na zamiary. Jeżeli kogoś stać na zakup droższego samochodu, ma określoną zdolność kredytową, to ubiega się o wyższy kredyt. Są też i tacy, których stać jedynie na zakup kilkuletniego używanego samochodu. Oni również mogą korzystać w celu nabycia pojazdu z kredytów samochodowych. W obu przypadkach o udzieleniu kredytu decyduje zdolność i wiarygodność kredytowa klienta.
Kryteria udzielania kredytów samochodowych są różne w poszczególnych bankach, dlatego niezbędna jest dokładna analiza ofert. Najlepiej, jeżeli wnioskujący o kredyt zapozna się z zestawieniami i analizami ofert kredytów samochodowych dostępnymi w porównywarkach internetowych.
Analizując i porównując oferty bankowe, z pewnością należy brać pod uwagę koszt związany z udzieleniem kredytu. Najważniejszym elementem kosztu jest wysokość oprocentowania oraz prowizji. Ważne będą również warunki kredytowania, spłaty oraz forma zabezpieczenia. Najczęściej przy kredytach samochodowych banki żądają ustanowienia zastawu rejestrowego kupowanego auta. Tym samym do czasu spłacenia kredytu nie możemy sprzedać samochodu bez zgody banku.
Czasami lepiej nieco dopłacić, ale znaleźć bank, który nie żąda ustanowienia zastawu rejestrowego. Standardowym zabezpieczeniem jest częściowe przewłaszczenie, a także cesja praw z ubezpieczenia autocasco. Czy jednak jest to lepszy sposób zabezpieczenia kredytu od wymienionego wcześniej? Niekoniecznie.
Starajmy się szukać ofert bez ubezpieczenia kredytu. Podwyższa ono koszt, a nie jest obowiązkowe (z wyjątkiem często obligatoryjnego AC). Warto też sprawdzić ofertę tzw. banków samochodowych, takich jak Volkswagen Bank czy Toyota Bank, które mają zazwyczaj ofertę atrakcyjniejszą niż inne banki komercyjne. Warto w ich przypadku zwrócić uwagę na kredyty z tzw. ratą balonową, typu 50/50 czy 40/60.