Konsekwencje wyłudzania odszkodowania

05 marca
02:44 2013

Ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w Polsce. A zazwyczaj to, co nam jest narzucane traktowane jest jako przykry obowiązek. Tym bardziej, że ubezpieczenie OC kosztuje i to zdaniem wielu klientów – niemało.

Kierowcy narzekają na konieczność wykupu OC też ze względu na fakt, że większość z nich uważa pieniądze zapłacone towarzystwu ubezpieczeniowemu za stracone, ponieważ zazwyczaj już ich nigdy nie zobaczy. Na szczęście, bowiem polisa OC ma za zadanie pokrywać finansowe konsekwencje kolizji czy wypadku drogowego spowodowanego z winy właściciela samochodu. Koszty te pokrywa ubezpieczyciel, a jedynym nieprzyjemnym skutkiem może być utrata zniżek w ubezpieczeniu.

Spójrzmy również na to, jak ważne jest posiadanie OC z innej strony. A mianowicie gdyby kierowca uszkodził na raz kilka innych samochodów czy wjechał w budynek – zniszczenie byłyby tak duże, że przeciętny kierowca nie miał by szans na wypłatę odszkodowania poszkodowanym z własnej kieszeni. Pamiętajmy, że ubezpieczenie OC rozwiąże ten problem, jednak nie stanowi żadnego zabezpieczenie dla kierowcy, który spowodował wypadek czy też dla jego samochodu.

Najtańsze OC? Porównaj kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych >>

Mimo, że zakres obowiązkowego OC jest zawsze taki sam, to ceny potrafią u różnych ubezpieczycieli bardzo się różnić. To dlatego, że każdy ubezpieczyciel trochę inaczej ocenia ewentualne ryzyko spowodowania wypadku przez danego kierowcę posiadającego dane auto. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują w tym zakresie swój własny kalkulator oc. Różnice w cenie OC mogą być naprawdę duże.

Dlaczego u jednego ubezpieczyciela OC jest tańsze, a u innego droższe?

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych tłumaczy ten fakt dużą liczbą klientów oszukujących ubezpieczyciela, czyli po prostu wyłudzających odszkodowania. A na tym, niestety, tracą klienci uczciwi. Skala tego zjawiska jest bowiem tak duża, że gdyby oszustwa, ubezpieczenie OC mogłoby być znacznie tańsze.