Nowelizacja ustawy obowiązuje już wszystkich

11 lutego
02:38 2013

Przez ostatni rok na rynku ubezpieczeń samochodowych wyróżniało się dwa rodzaje polis OC: te wykupione przed 11 lutym 2012, czyli przed nowelizacją ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach i te po jej wejściu w życie. Od 11 lutego 2013 roku wszystkich kierowców zatem będą obowiązywać nowe zasady wypowiadania umowy OC.

Nowelizacja ustawy z jednej strony ułatwiła kierowcom wypowiadanie umowy z ubezpieczycielem, ale też zwiększyła ryzyko, że kupimy samochód z nieważnym OC. Przypomnijmy, jak to wygląda według nowych zasad.

Zmianie uległa przede wszystkim kwestia ubezpieczenia przy kupnie samochodu z tzw. drugiej ręki. Jeśli kierowca kupuje samochód używany, może korzystać z polisy OC zakupionej przez poprzedniego właściciela aż do końca jego ważności. Ubezpieczenie OC nie będzie jednak przedłużane automatycznie tak jak miało to miejsce do tej pory. Stąd też łatwo wpaść w pułapkę i zapomnieć o wykupieniu ubezpieczenia, zwłaszcza, że poprzedniego sami nie kupowaliśmy. Istnieje również ryzyko, że kupimy samochód z nieważną polisą OC. Ważne jest zatem, aby przy kupnie samochodu używanego sprawdzić, czy ubezpieczenie OC sprzedającego jest ważne. Można to zrobić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Powinno się również potwierdzić ubezpieczenie OC bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym.

Najtańsze OC? Porównaj online!

Po wprowadzeniu nowelizacji zmianie uległ również termin, w jakim sprzedający samochód ma obowiązek powiadomić ubezpieczyciela o nowym nabywcy i podać jego dane. Obecnie ma na to 14 dni, a nie jak dotychczas było 30. Nowelizacja ułatwiła kierowcom wypowiedzenie umowy OC. Teraz wystarczy nie później niż na 1 dzień przed upływem ważności polisy wysłać oświadczenie o rezygnacji listem poleconym Pocztą Polską. Wypowiedzenie umowy OC można złożyć również u agenta ubezpieczeniowego. Będzie ono uważane jako złożone w towarzystwie ubezpieczeniowym.