Od czego zależy składka oc?

12 grudnia
22:12 2012

Do wykupienia ubezpieczenia oc zobowiązany jest każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Obowiązek ten narzucany jest przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Ubezpieczenie oc chroni kierowcę przed konsekwencjami finansowymi, które powstały w wyniku wypadku, jakie miały miejsce z winy kierowcy. Towarzystwo Ubezpieczeniowe gromadzi środki ze składek oc, które następnie wypłacane są w takiej właśnie w sytuacji. Jeśli jesteś właścicielem i kierowcą samochodu i nie zawarłeś, wbrew obowiązkowi umowy o ubezpieczenie OC, to możesz spodziewać się kar finansowych. Spowodowane przez ciebie skutki finansowe pokryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i wypłaci wszystkie roszczenia uprawnionym do odszkodowania, natomiast do ciebie wystąpi z żądaniem o zwrot całej kwoty.

Od czego zależy składka oc?

Każdy ubezpieczyciel inaczej nalicza składkę oc. Ustalając jej wysokość bierze pod uwagę pewne stałe wyjściowe czynniki, takie jak: rodzaj samochodu, pojemność silnika, ładowność oraz strefa zarejestrowania samochodu. Dopiero po uwzględnieniu tych czynników towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają zniżki bądź zwyżki obowiązujące właściciela samochodu.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie OC w Polsce!

Najczęściej maksymalnie naliczone może być 60% zniżki w oc. Przede wszystkim zniżką tą nagradzani są kierowcy, którzy nie posiadają na swoim koncie żadnego wypadku czy stłuczki, do których doszło z ich winy. Na ulgi ubezpieczeniu oc mogą też liczyć, którzy mają prawo jazdy już dłuższy czas, a czasami też i ci, którzy kontynuują polisę w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. Różnice w cenach polis mogą być więc znaczne, warto więc porównać jak najwięcej ofert. Ułatwimy to sobie, korzystając z narzędzi, które znajdziemy w internecie. Taki kalkulator ubezpieczenia oc dostępny online pozwoli na wyliczenie składki oraz przedstawi najtańsze i najbardziej korzystne ubezpieczenie samochodu.