Ubezpieczenie OC kupujemy ze względu na ustawowy obowiązek jego posiadania, jego zakres jest zawsze taki sam. W związku z tym wybierając OC możemy kierować się tylko jednym czynnikiem – jego ceną.
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe inaczej nalicza wysokość składki, przy czym różnice mogą być znaczne. Co decyduje o jej wysokości i jakie są sposoby na obniżenie składki oc? Różnice w składkach między różnymi ubezpieczycielami są tak duże, że pozostając w swoim towarzystwie może się okazać, że przepłacasz. Pamiętaj więc, aby porównać jak najwięcej ofert ubezpieczenia oc.
Warto w tym celu skorzystać z kalkulatorów i porównywarek ubezpieczeń komunikacyjnych, które znajdziesz w internecie. Porównują one oferty ubezpieczeń samochodowych nawet w kilkudziesięciu towarzystwach i podają wyniki z najniższymi składkami. A więc wykonają za Ciebie żmudną pracę chodzenia od ubezpieczyciela do ubezpieczyciela. Ponadto porównanie to pozwoli Ci na zaoszczędzenie kilkuset złotych bądź dobranie sobie dodatkowego ubezpieczenia w tej samej cenie, a wszystko to robisz w krótkim czasie.
Składka ubezpieczenia oc zależy od wielu czynników: marki i wieku pojazdu, rodzaju i pojemności skokowej silnika. Jak się okazuje, wiele zależy też od miejsca zarejestrowania samochodu, ustalanego na podstawie kodu pocztowego. W dużych miastach stawki oc będą znacznie wyższe niż w małych wsiach.
Oblicz składkę. Porównaj ubezpieczenia OC i AC.
Dlaczego? Ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe w ten sposób szacuje sobie ryzyko ewentualnego wypadku czy stłuczki. Wysokość składki oc zależy również od właściciela auta, jego wieku, płci i ciągłości jego ubezpieczenia. Od liczby lat bezszkodowej jazdy użytkownika – od tego naliczane są zniżki.
Wyższa składka oc przypadnie zatem kierowcom z dużych miast, właścicielom samochodów wysokolitrażowych, młodzi kierowcy, osoby poniżej 25 lat oraz oczywiście ci, którzy mieli kolizję.