Od stycznia większa kara za brak oc

19 grudnia
22:26 2012

Od stycznia 2013 roku kara za brak polisy oc ma wzrosnąć o 7% w stosunku do aktualnej ceny – podał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Podwyżka ma na celu stworzyć realną ochronę finansową dla poszkodowanych. Po wprowadzeniu zmian kara za brak oc ma wynosić aż 3,2 tys. zł dla samochodów osobowych, czyli dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kierowcy ciężarówek zapłacą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia.

Wysokość kary będzie też zależała od tego, jak długo kierowca bez niej jeździ. Z informacji podanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wynika, że jeśli przerwa nie przekroczy 3 dni – będzie wynosiła ona 20% kary podstawowej, a do dwóch tygodni bez polisy oc kierowca zapłaci 50%.

Przypomnijmy, że ubezpieczenie oc obowiązuje wszystkich właścicieli zarejestrowanych pojazdów mechanicznych. Aktualną polisę oc powinien posiadać nawet samochód nie użytkowany, stojący w garażu w złym stanie technicznym. Z ubezpieczenia oc wypłacana jest wypłata osobom poszkodowanym przez dany pojazd. Co ważne – bez aktualnej polisy oc samochodu nie można zarejestrować.

Oblicz składkę. Wybierz najtańsze OC.

Na polskich drogach wciąż porusza się wiele pojazdów bez oc. Jeśli ich właściciele spowodują wypadek, wypłaty należności finansowych poszkodowanym dokonuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który z kolei domaga się zwrotu od towarzystw ubezpieczeniowych. Zatem kierowca płacąc za oc w swojej składce uwzględnia i koszt takich “nie swoich” wypadków.

Jak jednak podkreśla Fundusz liczba kierowców bez ważnej polisy zmniejszyła się zdecydowanie, odkąd uruchomiona została aplikacja tzw. wirtualny policjant. Pozwala ona na wykrywanie przerw w ubezpieczeniu oc. Opiera się na informacjach o zakupionych polisach oc wysyłanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. W skutek działania “wirtualnego policjanta” kara za brak oc może być nałożona bez kontroli drogowej.