Ogrzewanie postojowe w samochodzie – jak to działa?

24 czerwca
13:00 2014

 Jakie są samochodowe realia mroźnego poranka? Wychłodzone wnętrze, pokryte lodem szyby, skostniały motor. Czy można to w jakiś sposób zmienić?

 Dla wielu osób możliwość wejścia rankiem do rozgrzanego auta, kiedy za oknami temperatura spadła poniżej zera wydaje się być żartobliwą abstrakcją. Lecz, prawda jest taka, że obecnie jest to możliwe i niezbyt technicznie skomplikowane. Ogrzewanie postojowe załatwia sprawę, można kupić je jako element wyposażenia wraz z samochodem lub zamontować w samochodzie, który wcześniej takiego udogodnienia nie miał. Dostępne są różne systemy, mniej albo bardziej skomplikowane, które przez to są mniej lub bardziej funkcjonalne. Ceny także są różne, jednak dzięki temu każdy właściciel auta może dobrać coś odpowiedniego dla swoich możliwości finansowych.

 

WEBASTO, to nazwa, z którą kojarzy się ogrzewanie postojowe. Jest to firma z Niemiec, działająca prawie od 80 lat na rynku motoryzacyjnym. Specjalizuje się w systemach ogrzewania postojowego z urządzeniem montowanym w aucie, do którego doprowadza się instalację paliwową oraz przewody układu chłodzenia silnika. System uaktywnić można przy pomocy sterownika zegarowego, pilota albo telefonu komórkowego, co sprawia, że zostaje załączona pompa paliwowa, podająca benzynę albo olej napędowy ze zbiornika do urządzenia grzewczego, w którego wnętrzu rozgrzewa się kołek żarowy – zasilany elektrycznie. Równocześnie powietrze jest tłoczone, które we wnętrzu urządzenia tworzy mieszankę z paliwem, które jest odparowane na specjalnej włókninie. Jej zapłon jest rezultatem działania koła żarowego. Ogrzewane są wprowadzone do urządzenia przewody obiegu cieczy chłodzącej silnik, zaś rozgrzany płyn trafia do wymiennika ciepła, czyli nagrzewnicy, z którego dmuchawa wtłacza powietrze do środka samochodu. Ogrzany płyn dociera także do jednostki napędowej. W normalnych warunkach jest on odpowiedzialny za chłodzenie silnika, jednak w tym przypadku jego zadaniem jest podniesienie temperatury. Webasto w okresie letnim nie musi pozostawać zupełnie bezczynne. W gorące dni, zanim udamy się do naszego auta możemy „nakazać” systemowi, aby odpowiednio wcześniej wykonał wentylację przedziału pasażerskiego.

 

Do klasy samochodu dobiera się parametry urządzenia typu Webasto. I od tego także zależy ile kosztują. Dla samochodów najmniejszych urządzenia jakie przewidziano kosztują około 4300 zł. Jeżeli chodzi o pojazdy klasy miejskiej wydatek ten wynieść może 5600 zł.

 

Na portalu nanodatex.pl możemy skorzystać za darmo z dostępu do bazy ogłoszeń używanych części do samochodu i sprawdzić jaki byłby koszt takiego urządzenia do naszego auta.

 

Moc cieplna ogrzewania postojowego wynosi 4,2 kW. Dla samochodów klasy średniej i kompaktowej przewidziane są urządzenia o mocy cieplnej 5,2 kW, ich cena wynosi 6500 zł.

 

Systemy do pojazdów klasy wyższej, minivanów i terenówek są najdroższe. Jednak przy takiej samej mocy cieplnej (5,2 kW) koszt urządzenia wynieść może niemal 10 000 zł. Wspomniane ceny obejmują także montaż instalacji a także sterowanie zegarem. Kiedy zamawiamy ogrzewanie postojowe Webasto mamy możliwość wyboru systemu sterowania jednym z pilotów – Telestart, którego zasięg wynosi tysiąc metrów (koszt od 1450 do 1820 zł), można także urządzenie włączać telefonem komórkowym.