Opony nieodpowiednie do pory roku, jakie zagrożenia z tego wynikają

28 października
10:37 2014

Bezpieczeństwo jazdy zimą nie rośnie. W najlepszym razie może być takie jak w czasie jazdy latem, a najczęściej okazuje się niestety znacznie niższe. Istnieje wiele czynników, które powodują jego pogorszenie. Za jeden z najważniejszych można uznać brak wymiany opon letnich na zimowe.

Jakie zagrożenie niesie ze sobą niedbalstwo lub zapominalstwo? Chociażby obniżenie właściwej i możliwej do osiągnięcia przy zastosowaniu opon zimowych przyczepności do nawierzchni, która z kolei staje się przyczyną wypadków, powiązanych z utratą pieniędzy, zdrowia, a czasem nawet życia.

Opony letnie zimą, czyli ryzykowny wybór

W przypadku samochodów wyposażonych w nowoczesne systemy ABS, ESP i podobne, zakłóceniu może ulec ich działanie, obliczone na zaprogramowany dobór oraz własności trakcyjne opon letnich i zimowych. Szkodliwe może okazać się także zamontowanie dwóch różnych rodzajów opon na obu osiach, które czasami wpływa na dezorientację układów automatyki. Pamiętajmy, że w przypadku użytkowania opon letnich, jazda po drodze pokrytej mieszaniną śniegu i wody może być znacznie bardziej niebezpieczna niż jazda na „łysej” oponie w czasie deszczu latem. Nieprawidłowe zastosowanie ogumienia może również przyspieszyć jego zużycie, co w najlepszym wypadku spowoduje konieczność jego szybszej wymiany, ale może pociągnąć za sobą poważniejsze konsekwencje, jak np. wystrzał. Nie należy zapominać także o tym, że razie wypadku, do którego doszło podczas użycia nieprawidłowych opon, możemy mieć trudności z odzyskaniem odszkodowania od ubezpieczyciela.

Zimowe ogumienie inwestycją w bezpieczeństwo

Gwarancją najwyższego bezpieczeństwa jest więc wymiana opon na zimowe, wysokiej jakości (nieprzeterminowane), dokonana na drodze konsultacji z doświadczonymi ekspertami najbardziej renomowanych dostawców, jak np. Oponeo.pl. Tylko świadome działanie może ustrzec samochód przed utratą przyczepności do nawierzchni, zmniejszeniem drogi hamowania oraz nagłym uszkodzeniem opony, a nas przed niepotrzebnym stresem i poważniejszymi następstwami