Raty balonowe

24 marca
14:16 2015

Kupujesz auto na kredyt? Możesz skorzystać ze standardowej pożyczki gotówkowej, możesz zdecydować się na korzystniejszy finansowo kredyt samochodowy, a przy tym wybrać jego najtańszą wersję – w opcji rat balonowych. Wyjaśniamy, na czym to polega.

Kto z nas nie marzył o własnych czterech kółkach? W wielu przypadkach marzenia się spełniają – przede wszystkim dzięki kredytom bankowym. Bez nich niewiele osób byłoby stać na zakup własnego samochodu. Banki są przygotowane i mają w ofercie zarówno kredyty stricte samochodowe, jak i gotówkowe, które można przeznaczyć na zakup nowego bądź używanego samochodu. Kupujemy jednak coraz więcej nowych samochodów. Można je kupować za gotówkę lub na raty. Raty mogą być miesięczne albo balonowe. Na czym polegają te ostatnie?

Jak działają raty balonowe?

To proste. Na początku przez kilka lat kredytobiorca spłaca jedynie odsetki od pożyczonego kapitału na zakup auta. Na koniec uiszcza ratę balonową, czyli odłożony kapitał. Oczywiście, nie każdego stać na takie rozwiązanie, dlatego kredyt balonowy skierowany jest do określonej grupy osób. Kredyt balonowy, jak każdy zresztą kredyt, ma swoje zalety i wady.

To się opłaca!

Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość płacenia na początku bardzo niskich rat, które niezbyt obciążają budżet kredytobiorcy. Kredytobiorca, który ma pieniądze na spłatę kredytu przeznaczonego na zakup auta w ratach miesięcznych, może spłacać jedynie odsetki, a część kapitałową na przykład inwestować, by później mieć pieniądze na spłatę ostatniej raty balonowej, a dodatkowo zaoszczędzić jakąś sumkę. Zaletą kredytu balonowego jest to, że nie obciąża on zdolności kredytowej kredytobiorcy tak bardzo jak kredyt z ratami miesięcznymi.

Tylko, czy uzbierasz na ostatnią ratę?

Wadą kredytu balonowego jest konieczność wydania wysokiej kwoty jednorazowo, ponieważ najwyższą kwotę bank otrzymuje pod koniec kredytowania. Niestety, nie każdego stać na odkładanie na ostatnią wysoką ratę. Część wolałaby jednak opłacać miesięczne raty. Poza tym z inwestowaniem różnie bywa. Nie należy też zapominać, że spłacając raty kapitałowo-odsetkowe, zmniejsza się również kapitał, a zatem wraz z upływem czasu kapitał stanowi coraz większą część raty kredytu.

Kredytobiorca ma jednak wybór. Może zdecydować się na kredyt gotówkowy, samochodowy lub balonowy.