Każdy posiadacz samochodu prędzej czy później stanie przed dylematem wyboru dla niego ubezpieczenia. Prędzej – jeśli chodzi o polisę OC. Później – jeśli stwierdzi, że potrzebuje również dodatkowego ubezpieczenia auta.
Ubezpieczenia samochodowe możemy podzielić na obowiązkowe, narzucane na nas ustawą oraz dodatkowe ubezpieczenia, co do których decyzja jest podejmowana zgodnie z naszą potrzebą.
Obowiązkowym ubezpieczeniem samochodowym jest oc, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Do jego posiadania zobowiązany jest każdy, kto posiada pojazd mechaniczny podlegający rejestracji. Ubezpieczenie OC nie chroni jednak jego posiadacza, a jedynie osoby poszkodowane z winy ubezpieczonego samochodu.
Umowę ubezpieczenia OC powinniśmy zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu (jeżeli pojazd nie był wcześniej rejestrowany), zakupu pojazdu (jeśli kupiliśmy samochód bez ważnego OC) bądź w dniu wygaśnięcia umowy (jeśli zamierzamy dalej kontynuować ubezpieczenie).
Zakres OC jest zawsze taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, jednak wybór towarzystwa ubezpieczeniowego należy do właściciela auta. Jeśli zatem polisa OC jest wszędzie taka sama, to co powinno decydować o jej wyborze, to tylko i wyłącznie cena.
Jeśli chodzi natomiast o dobrowolne ubezpieczenia samochodowe to należą do nich:
- autocasco (ubezpieczenie ac),
- ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
- ubezpieczenie assistance.
Różnią się one między sobą przedmiotem ubezpieczenia, zakresem oraz oczywiście, ceną. To, na które z nich się zdecydujesz, powinno zależeć od posiadanego przez Ciebie samochodu oraz Twoich potrzeb. Towarzystwa Ubezpieczeniowe często proponują korzystne pakiety ubezpieczeniowe – jeśli u danego ubezpieczyciela wykupisz oc, zazwyczaj możesz otrzymać również korzystne warunki na AC.