Ubezpieczenie oc jest w Polsce obowiązkową polisą. Jej niewykupienie grozi poważnymi konsekwencjami finansowymi. Koszt polisy oc jest różny – dla każdego kierowcy i dla każdego pojazdu stawka za składkę wyliczana jest indywidualnie w oparciu o stałe dla wszystkich kryteria.
Kryteria te możemy podzielić na takie, na które wpływ mają parametry samochodu, ale i takie które zależne są od samego kierowcy. Do tych parametrów “samochodowych” zaliczyć możemy przede wszystkim: pojemność i rodzaj silnika, przeznaczenie i wiek samochodu, miejsce jego garażowania itp.
Również sam kierowca wyznacza cenę za oc, a konkretnie jego wiek, zawód czy lata bezszkodowej jazdy. Oc najtaniej uzyska zatem kierowca, który osoba powyżej 25 roku życia, która ma za sobą 6 do 8 lat bezszkodowej jazdy. Na zniżki mogą liczyć również przedstawiciele określonych zawodów, jak: lekarze, prawnicy czy policjanci.
Oczywiście każde towarzystwo ubezpieczeniowe przywiązuje inną wagę do tych kryteriów i wylicza stawki za oc na swój własny sposób, co zresztą widać przy porównaniu ubezpieczeń komunikacyjnych różnych firm. Standardowo maksymalnie ubezpieczyciele przyznają do 60% zniżek, po każdym roku jazdy bez wypadku zbiera ich się kolejnie 10% aż do wspomnianych 60%. Jednak, aby zachęcić kierowcę towarzystwa stosują różnego rodzaju zniżki dodatkowe. I tak możemy sami postarać się o dodatkowe rabaty za: kupno ubezpieczenia online, opłacenie całej składki oc jednorazowo czy po prostu kontynuację polisy u danego ubezpieczyciela.
Oczywiście każde towarzystwo ma pełne prawo do udzielania zniżek na swoich zasadach. Na szczęście, gdy konkurencyjność na rynku ubezpieczeniowym jest tak wysoka, odbywa się to na korzyść klientów. Ubezpieczyciele powinni jednak przede wszystkim realnie oceniać ryzyko wypadku, bowiem to im przyjdzie wówczas wypłacić odszkodowanie.