Kupno samochodu używanego – jakie formalności?

05 grudnia
02:40 2012

Kupno samochodu używanego to zawsze inwestycja wysokiego ryzyka. Najpierw musisz wyliczyć na jakie auto Cię stać i porównać wiele ofert. Szukasz ogłoszeń w internecie bądź gazecie, idziesz do komisu lub na giełdę. Znajdujesz auto, które Ci pasuje, sprawdzasz je na tyle, ile jest to możliwe i kupujesz. Jakie formalności Ci pozostają?

Przede wszystkim konieczna jest rejestracja samochodu i opłacenie podatku. Na podatek masz 14 dni, a rejestracji pojazdu powinieneś dokonać w ciągu 30 dni od momentu zakupu samochodu w wydziale komunikacji miasta, w którym jesteś zameldowany. Potrzebne do niej będą następujące dokumenty: umowa kupna-sprzedaży zawarta ze wszystkimi właścicielami samochodu, Twój dowód tożsamości, dotychczasowy dowód rejestracyjny pojazdu, karta pojazdu (jeśli była wydana) oraz wypełniony wniosek rejestracyjny. Wniosek dostaniesz na miejscu bądź możesz go pobrać ze stron internetowych wydziału komunikacji.

Samochód używany z grupy Volkswagen. SPRAWDŹ!

Ponadto musisz zdjąć i przynieść do wydziału tablice rejestracyjne. Wkrótce dostaniesz nowe. Samochód powinien mieć również ważne badanie techniczne. Z rejestracją samochodu wiążą się również opłaty za: dowód rejestracyjny, znaki legalizacyjne, nalepka kontrolną, tablice samochodowe, pozwolenie czasowe i opłatę ewidencyjną. Na wydanie przez wydział komunikacyjny stałego dowodu rejestracyjnego czeka się około miesiąca.

A co z ubezpieczeniem auta?

Polisa OC powinna zostać wykupiona najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Jeśli kupujesz samochód, który posiada ważne ubezpieczenie OC masz wybór: albo kontynuować polisę wykupioną przez dotychczasowego właściciela – musisz ją wówczas przepisać na siebie bądź z niej zrezygnować i wykupić swoją. W drugim przypadku polisa OC powinna być wykupiona w ciągu 30 dni od dnia zakupu samochodu.

Kupując samochód używany warto sprawdzić, czy ma on aktualne ubezpieczenie oc. Można je sprawdzić na stronach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub w towarzystwie ubezpieczeniowym, na który wypisana jest polisa oc okazana przez poprzedniego właściciela pojazdu.