Regres ubezpieczeniowy, czyli kiedy zapłacisz za szkodę pomimo ważnej polisy?

22 listopada
19:47 2019

Czy możliwa jest sytuacja, w której pomimo posiadania ważnej polisy, to Ty, a nie ubezpieczyciel, odpowiadasz finansowo za szkodę? Tak! Istnieją okoliczności, po których ubezpieczyciel może zażądać od Ciebie poniesienia kosztów wyrządzonej szkody. Zobacz, w jakich sytuacjach zapłacisz za kolizję z własnej kieszeni i jak złożyć odwołanie od wezwania do zapłaty.

Czym jest regres ubezpieczeniowy i jak go uniknąć?

Regres ubezpieczeniowy to inaczej roszczenie zwrotne ubezpieczyciela lub Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza ono, że w pewnych okolicznościach instytucje te mają prawo zażądać od Ciebie jako sprawcy szkody zwrotu wypłaconego odszkodowania lub jego części. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których wyrządzasz szkodę:

  • nie mając ważnej polisy OC,
  • po której uciekasz z miejsca zdarzenia,
  • pod wpływem alkoholu, narkotyków itp.,
  • z premedytacją,
  • kierując samochodem pochodzącym z przestępstwa.

Z życia wzięte

Pani Małgorzata manewrowała na parkingu podziemnym centrum handlowego. Wyjeżdżając z miejsca postojowego urwała lusterko samochodu stojącego obok. Spanikowana szybko opuściła miejsce zdarzenia. Jak się okazało, kamery centrum handlowego zarejestrowały sytuację, a więc zidentyfikowano Panią Małgorzatę jako sprawczynię usterki. Ubezpieczyciel Pani Małgorzaty wypłacił rekompensatę poszkodowanemu, ale 2 tygodnie później wysłał do swojej klientki pismo z żądaniem zwrotu odszkodowania wypłaconego drugiemu kierowcy. Powód? Pani Małgorzata uciekła z miejsca zdarzenia po szkodzie.

Wniosek dla Ciebie jest prosty. Jeśli chcesz uniknąć regresu ubezpieczeniowego, dbaj o to, by Twoje OC było zawsze aktualne, nie prowadź auta „pod wpływem”, a jeśli spowodujesz jakąkolwiek szkodę, nie uciekaj z miejsca zdarzenia.

Dostałeś regres? Zobacz, jak się odwołać

Jeśli zdarzyło się tak, że ubezpieczyciel lub UFG zażądali od Ciebie zwrotu odszkodowania, masz prawo do odwołania się od tej decyzji. Pamiętaj jednak, że przysługuje Ci ono tylko jeśli masz trudną:

  • sytuację materialną, np. nie posiadasz wartościowych nieruchomości lub ruchomości, które mógłbyś spieniężyć, by pokryć dług,
  • sytuację życiową, np. masz niskie dochody,
  • sytuację majątkową, np. utrzymujesz osobę z trwałym inwalidztwem.

Możesz poprosić ubezpieczyciela lub UFG o to, by całkowicie lub chociaż częściowo umorzyli Twój dług. Jeśli się nie uda, wnioskuj o rozłożenie płatności na raty lub odroczenie w czasie terminu spłaty.

Jak załatwić formalności z UFG?

Masz 30 dni na odwołanie się od decyzji od momentu, w którym otrzymałeś wezwanie do zapłaty. Jeśli nie zdążysz w tym terminie, a jednocześnie nie spłacisz zadłużenia, UFG może skierować roszczenie do sądu.

Wzór wniosku o umorzenie długu znajdziesz w artykule Regres ubezpieczeniowy – jak go uniknąć? Instrukcja odwołania się od zwrotu odszkodowania.

Wydrukuj, wypełnij i podpisz wniosek, a następnie wyślij listem poleconym na adres:

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

ul.Płocka 9/11

01-231 Warszawa

Chcesz sprawdzić status swojego wniosku? Możesz to zrobić na 3 sposoby:

  • zadzwoń pod numer +48 22 53 96 100 na infolinię UFG,
  • napisz do UFG wiadomość e-mail ([email protected]),
  • zaloguj się na swoje konto na stronie www UFG.

Jak załatwić formalności z ubezpieczycielem?

Niektórzy ubezpieczyciele, np. Link4, udostępniają na swoich stronach www specjalne formularze odwołania od regresu. W przypadku pozostałych ubezpieczycieli możesz skorzystać z ogólnego formularza kontaktowego, wybierając „Inne” jako temat wiadomości.

Jeśli nie jesteś pewien, co wpisać w okienku wiadomości, możesz zainspirować się powyższym wnioskiem do UFG lub po prostu zadzwonić na infolinię swojego ubezpieczyciela i zapytać, jakie informacje i dokumenty powinna zawierać Twoja wiadomość.

O tym pamiętaj!

Składając wniosek o umorzenie długu, niemal w każdym przypadku będziesz musiał uzasadnić swoją trudną sytuację, przedstawiając odpowiednie dokumenty, np. zaświadczenie o dochodach. – podpowiada prawnik z porównywarki OC/AC mubi.pl.

Regres ubezpieczeniowy a zniżki

O ile nie masz wykupionej ochrony zniżek, wypłata odszkodowania z Twojej polisy spowoduje utratę części zniżek. Pamiętaj jednak, że jeśli firma ubezpieczeniowa wystąpi do Ciebie z regresem ubezpieczeniowym, a więc to Ty zapłacisz za szkodę, możesz wnioskować o przywrócenie utraconych zniżek.