Kiedy towarzystwo nie wypłaci odszkodowania?

05 kwietnia
01:06 2013

Ubezpieczenia samochodowe dzielimy na te, których wykup jest konieczny ze względu na obowiązującą ustawę i do nich zaliczymy polisę OC oraz dobrowolne, czyli takie, na które kierowca decyduje się wówczas, gdy chce mieć gwarancję wypłaty odszkodowania w wypadku gdy to on popełni błąd.

Są jednak sytuacje, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe z pewnością nie wypłaci nam odszkodowania ani z Autocasco ani z OC. Ubezpieczenie OC zabezpiecza nas na wypadek konsekwencji finansowych, powstałych na skutek szkód, które wyrządzimy innym uczestnikom ruchu drogowego. Dzięki niemu, jeśli dojdzie do stłuczki czy wypadku z naszej winy, nie musimy płacić odszkodowania za wyrządzone krzywdy z własnej kieszeni. Zakres OC jest zawsze taki sam, narzucany jest on ustawą i nie zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Oblicz online nową składkę OC/AC! Kup 7% taniej!

Są jednak sytuacje, gdy ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania i mimo opłaconej składki OC, będziemy musieli zapłacić je sami. Należą do nich: spowodowanie wypadku przez kierowcę, który nie posiadał ważnego prawa jazdy, był pod wpływem alkoholu, narkotyków czy innych substancji odurzających.

Ubezpieczenie AC to polisa bardzo pożądana przez kierowców, ponieważ daje ona duże poczucie bezpieczeństwa. Gwarantuje ono bowiem, że nawet jeśli nam się wydarzy coś na drodze, to ubezpieczyciel powinien wypłacić pokryć straty finansowe. Ubezpieczenie AC ma ten plus, że można je dobrać sobie według indywidualnych potrzeb. Warto jednak przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, w których opisany jest dokładny zakres wybranej przez nas polisy AC oraz wszelkie z niej wyłączenia.

Jednak niezależnie od zakresu wybranego ubezpieczenie Autocasco są sytuacje, gdy żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania. Oprócz oczywiście tych wymienionych przy OC, należą do nich też sytuacje, gdy kierowca spowodował wypadek i przekroczył przy tym dozwoloną prędkość o przynajmniej 30 km/h, kierowca, którego samochód był nie zarejestrowany, nie posiadał ważnego dowodu rejestracyjnego czy aktualnego przeglądu.