Spis treści
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza samochodu, ale nie oznacza to, że trzeba przywiązywać się do jednego ubezpieczyciela na całe życie. W prosty sposób można wypowiedzieć obowiązującą umowę i wybrać lepszą ofertę. Trzeba tylko pamiętać o formalnościach i terminach.
Gdy chcemy zmienić firmę ubezpieczeniową, w której posiadamy polisę OC, musimy pamiętać, że oprócz podpisania nowej umowy należy także wypowiedzieć dotychczasową.
W związku ze zmianą ustawy ubezpieczeniowej z dnia 11.02.2012 roku obowiązują dwa różne sposoby wypowiedzenia umowy OC. Metoda i okres wypowiedzenia zależy od tego, czy nasza polisa OC była zawierana przed wejściem w życie ustawy, czy już po jej zmianie.
Ubezpieczenia zawarte przed 2012 rokiem
W przypadku umów ubezpieczeniowych zawartych przed 11.02.2012 roku wypowiedzenie należy złożyć najpóźniej dzień przed upływem trwania okresu ochrony. Warto wiedzieć, że w tym przypadku największe znaczenie dla ważności wypowiedzenia ma data dotarcia do firmy ubezpieczeniowej dokumentu, a nie moment nadania listu na poczcie.
Ubezpieczenie po zmianie ustawy
W przypadku umów OC zawartych po 11.02.2012 roku także obowiązuje zasada, że wypowiedzenie musi zostać złożone najpóźniej na jednej dzień przed końcem polisy. Jednak różnica jest w tym, że podczas wysyłania wypowiedzenia pocztą dla firmy ubezpieczeniowej wiążąca jest data nadania przesyłki, a nie moment jej otrzymania.
Ubezpieczenie a kupno lub wyrejestrowanie pojazdu
Jeśli nabywamy auto używane, sprzedawca ma obowiązek przekazania wraz z samochodem obowiązującej polisy OC. Gdy nowy właściciel pojazdu po dokonaniu transakcji kupna-sprzedaży chce zmienić ubezpieczyciela, ma na taką czynność 30 dni. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu w momencie wyrejestrowania samochodu lub poprzez udokumentowanie trwałej i zupełnej utraty pojazdu.
Jak złożyć wypowiedzenie OC?
Wypowiedzenie umowy OC musimy złożyć na piśmie, na specjalnym formularzu dostępnym na stronach internetowych firm ubezpieczeniowych. Dokument taki może być dostarczony do ubezpieczyciela:
- osobiście,
- drogą pocztową
- drogą elektroniczną (e-mailem),
- faksem
- lub kurierem.
W przypadku, gdy wypowiedzenie umowy OC jest związane z kupnem lub sprzedażą auta, wtedy oprócz formularza wypowiedzenia, musimy dostarczyć do ubezpieczyciela także kopię umowy kupna-sprzedaży. Natomiast gdy wypowiedzenie następuje z powodu wyrejestrowania samochodu, wtedy należy do formularza dołączyć dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdu.