Jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru OC?

02 czerwca
07:14 2015

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kierowców jest obowiązkowe – jeśli przegapimy termin zakończenia umowy z ubezpieczycielem, czeka nas kara w postaci grzywny. W jaki sposób wybrać OC?

W jakich sytuacjach zadziała OC?

Zakres ubezpieczenia OC dla kierowców określają przepisy prawne. Jest ono bardzo ważne nie tylko ze względu na konieczność zapłacenia grzywny w przypadku braku wykupionej polisy, ale również dlatego, że chroni osoby ponoszące szkody w związku z ewentualnym wypadkiem. Jeśli więc spowodujemy np. kolizję, poszkodowani mają pewność, że otrzymają zadośćuczynienie związane z kosztami leczenia, czy naprawą ich samochodu. Warto przy tym wspomnieć, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie nie tylko kiedy szkody na zdrowiu lub mieniu powstaną podczas ruchu pojazdu, ale również w czasie postoju. Do takich sytuacji należą m. in. załadowywanie auta bądź jego wyładowywanie, czy moment, kiedy kierowca do niego wsiada. Trzeba też pamiętać, że polisa nie zadziała w niektórych przypadkach. Odszkodowanie z własnej kieszeni wypłacą kierowcy, którzy spowodowali wypadek pod wpływem środków odurzających lub alkoholu, nie posiadający uprawnień do prowadzenia auta, a także uciekający z miejsca zdarzenia.

 Jak wybrać ubezpieczyciela?

Przepisy prawne zawierają regulacje dotyczące zakresu ubezpieczenia, a także wyłączenia działania polisy. Mogłoby się więc wydawać, że najlepszym rozwiązaniem jest poszukanie takiego ubezpieczyciela, który zaproponuje najbardziej korzystną finansowo ofertę. Jeśli głównym kryterium są oszczędności, można poszukać najtańszego OC korzystając ze specjalnych wyszukiwarek internetowych. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że pozwala oszczędzić czas. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają ponadto zakup polisy za pośrednictwem swojej strony internetowej. Warto jednak dokładniej przyjrzeć się poszczególnym ofertom i sprawdzić, czy na pozór droższe OC nie okaże się lepszym rozwiązaniem. Przykładem może być kwestia Zielonej Karty, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone podczas prowadzenia pojazdu poza granicami Polski. Niektórzy ubezpieczyciele, jak np. PZU dołączają ją do OC bez dodatkowych opłat (więcej informacji na www.pzu.pl/produkty/obowiazkowe-ubezpieczenie-oc-posiadaczy-pojazdow-mechanicznych). Decydując się na ubezpieczenie w firmie bez takiej oferty, przyjdzie nam zapłacić od 120 zł do 300zł miesięcznie.

 Jaka kara za brak OC?

Z wykupieniem OC nie warto zwlekać. Kary za prowadzenie pojazdu osobowego bez ważnej polisy mogą sięgać 3500zł, jeśli spóźniliśmy się więcej niż 14 dni. W przypadku krótszej przerwy działania polisy zapłacimy nieco mniej. Wypadek może zdarzyć się każdemu. Brak OC oznacza, że jeśli my go spowodujemy, całą kwotę odszkodowania będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni, a to może oznaczać wydatek rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzeba też pamiętać, że obowiązek wykupu ubezpieczenia istnieje również wtedy, kiedy pojazd nie jest używany. Baza danych utworzona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny umożliwia instytucji kontrolowanie pojazdów bez polisy. Jeśli więc nie mamy OC, możemy otrzymać karę nawet jeśli auto stoi w garażu i nie jest używanie.