Czym się kierować kupując ubezpieczenie auta?

15 kwietnia
22:42 2013

Jakie kryteria powinny decydować o wyborze ubezpieczenia samochodu? Na pewno inne w przypadku ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe, a inne gdy chcemy wykupić ubezpieczenie dobrowolne.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, jego zakres jest zawsze taki sam, nie ma więc żadnych przeszkód, aby w jego wyborze kierować się tylko jednym kryterium – ceną. Składka polisy OC wyliczana jest indywidualnie, tzn. inaczej dla każdego kierowcy i jego samochodu. Jej wysokość zależy bowiem od wielu czynników, które możemy podzielić na te, które zależne są od pojazdu i te, na które wpływa sam kierowca.

Do pierwszej grupy zaliczymy więc: wiek i rodzaj pojazdu, pojemność silnika, tego, jak często auto jest użytkowane, gdzie jest parkowane itp. Do drugiej wszystko to, co możemy powiedzieć o kierowcy. Zaliczymy tu więc jego wiek, staż w prowadzeniu samochodów, sposób jazdy (bezszkodowo lub nie), a nawet tego, czy kierowca kontynuuje ubezpieczenie OC w tym samym towarzystwie czy nie.

Mimo, iż zakres OC jest wszędzie taki sam, jego ceny mogą jednak znacznie się różnić. Wpływ na to ma zapewne duża liczba na naszym rynku towarzystw ubezpieczeniowych oraz fakt, że w wyliczaniu składki oc kierują się oni swoimi własnymi kalkulatorami, bowiem każdy ubezpieczyciel inaczej traktuje ważność każdego z wyżej wymienionych czynników i we własnym zakresie szacuje sobie ryzyko związane z ewentualną wypłatą odszkodowań.

Inaczej jest z ubezpieczeniami, na których wykupienie decyduje się sam kierowca, aby ubezpieczyć się na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń ale też, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i z nim podróżujących. Takie dobrowolne ubezpieczenia samochodowe to Autocasco i NNW. Jakie kryteria powinny decydować o ich wyborze.

Przede wszystkim indywidualnie dobrany zakres tych ubezpieczeń. Ubezpieczenia te bowiem występują w wariatach. Inny powinien wykupić zawodowy kierowca a inny matka samotnie wychowująca dziecko.