Kalkulator OC – krok po kroku

03 sierpnia
12:15 2015

Ułatwianie sobie życia leży w ludzkiej naturze. Nowinki techniczne służą przeważnie właśnie naszej wygodzie. Warto umieć z nich korzystać, by oszczędzać zarówno czas, jak i swoje pieniądze.

Nowości techniczne tylko dla młodych?

Rozwój techniki dokonuje się obecnie w tak szybkim tempie, że wielu z nas ciężko jest nadążyć. Jednak zmiany są dobre i czasem warto śledzić nowości, by ułatwiać sobie życie. Wcale nie jest powiedziane, że techniczne nowinki są wyłącznie dla młodych. Oni owszem szybciej przyswajają zmiany, ich cel i funkcje, ale także my – dorośli możemy korzystać z wielu udogodnień, jak na przykład kalkulator OC.

Kalkulator OC – do czego służy?

Kalkulator OC jest w pewnym sensie jedną z takich nowości technicznych, bo mamy możliwość korzystania z jego pomocy stosunkowo niedługo. Jest to narzędzie internetowe, które pozwala nam wliczyć wartość miesięcznej składki na ubezpieczenie OC. O ile dla niewtajemniczonych nie brzmi to niesamowicie, powinniśmy wyjaśnić, że każda polisa OC jest całkowicie indywidualna, a liczba ofert ubezpieczycieli ogromna, tak więc kalkulatory pozwalają pomóc oszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

OC – zawsze indywidualne

Ubezpieczenie OC zależy od kilku czynników, od nich zależy też sposób i wielkość naliczania składek, zniżek oraz zwyżek. Dlatego nawet, gdy nasz sąsiad w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym płaci niewiele, wcale nie oznacza, że u tego ubezpieczyciela oferta będzie najkorzystniejsza i dla nas. Być może zupełnie inne towarzystwo ubezpieczeniowe akurat w naszym przypadku będzie mogło nam zaoferować dużo atrakcyjniejszą ofertę.

Ubezpieczenie OC zależy między innymi od:

  • wieku kierowcy
  • latach posiadania prawa jazdy przez kierowcę,
  • miejscu zamieszkania (nie zameldowania) kierowcy,
  • jego dotychczasowej historii ubezpieczenia,
  • wieku samochodu,
  • marki auta,
  • modelu auta,
  • przebiegu samochodu,
  • wielkości silnika wozu itp.

Jak widać, każdy z wyżej wymienionych czynników jest całkowicie indywidualny i niepowtarzalny, tak więc nie da się porównać oferty OC z polisą drugiej osoby.

Warto porównywać oferty polis OC

Mimo, że polisa OC – jej zakres i sumy gwarancyjne – jest ustalona ustawowo jako ubezpieczenie obowiązkowe w Polsce dla wszystkich kierowców, które powinno być jednakowe w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, to jednak oferty się od siebie różnią, czasem nawet o kilkaset złotych. Dlaczego? Ustawa bowiem gwarantuje zakres ochrony i sumy wpłacanego ubezpieczenia, ale nie ma wpływu na politykę finansową firmy, czyli sposobu naliczania zniżek, zwyżek, na wysokości składek itd. To wszystko zależy wyłącznie od ubezpieczyciela. Stąd właśnie wynikają różnice w cenach ubezpieczeń i dlatego warto wyliczać składki i porównywać oferty. Przy OC nie warto przepłacać.