Jak wybrać dobre autocasco? 5 zasad, o których nie wiesz

11 września
09:17 2015

Autocasco jestem dobrowolnym ubezpieczeniem pojazdów mechanicznych od zdarzeń losowych. To właśnie ta dobrowolność przekłada się na duże zróżnicowanie ofert zakładów ubezpieczeń. Jak wybrać najlepszą z nich? Przedstawiamy 5 zasad, które mogą pomóc w wyborze najlepszej polisy AC.

Ubezpieczenie AC wybieramy wtedy, gdy zależy nam na możliwie jak najpełniejszym zabezpieczeniu naszego samochodu lub motocykla. Przy wyborze polisy nie warto jednak kierować się tylko ceną – niska składka często nie gwarantuje bowiem szerokiego zakresu ochrony. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty bezwzględnie powinniśmy dokładnie sprawdzić warunki ubezpieczenia.

Wybierz przed czym chcesz chronić swój pojazd

Coraz więcej ubezpieczycieli pozwala swoim klientom indywidualnie wybierać szczegóły zakresu działania polisy. Oznacza to, że w takim przypadku płacimy jedynie za te elementy ochrony, którymi jesteśmy zainteresowani. Dzięki temu nie tylko obniżymy koszt polisy, ale otrzymamy również produkt, który w pełni odpowiada naszym oczekiwaniom.

Wyceń swoje auto

Znajomość faktycznej wartości swojego pojazdu pozwala zweryfikować poprawność wyceny przeprowadzonej przez towarzystwo. W tym celu warto skorzystać nawet z usług niezależnego rzeczoznawcy. Część firm ubezpiecza pojazdy według wartości zadeklarowanej przez klienta, inne posługują się średnimi cenami aut, co nie zawsze jest dla nas korzystne. Zbyt wysoka suma ubezpieczenia przekłada się na zawyżoną składkę, z kolei niedoszacowanie wartości pojazdu może skutkować niedoubezpieczeniem, a w konsekwencji wypłatą niższego odszkodowania.

Bezgotówkowa likwidacja szkody

Likwidacja szkody w naszym samochodzie może odbywać się w wariancie gotówkowym lub bezgotówkowym. Pierwszy z nich wiąże się z koniecznością poszukiwania warsztatu we własnym zakresie, a na dodatek w jego przypadku wypłacone odszkodowanie może okazać się zbyt niskie. Korzystniej jest więc wybrać opcję bezgotówkową, która polega na tym, że wszelkie rozliczenia i formalności ubezpieczyciel załatwia bezpośrednio z usługodawcą.

Udział własny

Dzięki wniesieniu udziału własnego możemy wpłynąć na koszt autocasco. Im wyższy udział własny, tym niższa składka. Choć warto rozważyć jego wniesienie, powinniśmy pamiętać, że wkład własny na poziomie 20 proc. sprawia, że za każdą powstałą szkodę dostaniemy odszkodowanie niższe o taką właśnie wielkość.

Porozmawiaj z agentem lub skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń

Pomocna przy wyborze odpowiedniego AC będzie rozmowa z agentem ubezpieczeniowym, którego będziemy mogli wypytać o szczegóły zakresu polisy AC. Osoby, które wolałyby uniknąć fatygowania się do oddziału zakładu ubezpieczeń, mogą skorzystać z dostępnych w Internecie porównywarek ubezpieczeń. Dzięki nim można wstępnie rozeznać się w ofertach poszczególnych ubezpieczycieli.