Jak młody kierowca może obniżyć cenę OC?

25 lutego
23:28 2013

Największym marzeniem każdego młodego kierowcy, zaraz jak odbierze on prawo jazdy, jest kupno własnego auta. Jeśli nie jest to prezent od rodziców, a jego własne ogromnym kosztem odkładane pieniądze, koszt ubezpieczenia OC będzie dla niego przykrą niespodzianką.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza zarejestrowanego samochodu. Jego zakres jest zawsze ten sam, bowiem jest on określany ustawą. Stąd też przy wybieraniu polisy OC można się kierować tylko jednym – jej ceną, a ta w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jest inna. Każdy ubezpieczyciel stosuje swoją własną kalkulację ryzyka związanego z wypłatą odszkodowania w razie ewentualnej kolizji czy wypadku drogowego.

Szukasz najtańszego OC? Sprawdź 55 towarzystw ubezpieczeniowych!

A na takowe zdecydowanie bardziej narazi go młody, niedoświadczony kierowca, więc każe mu za to płacić właśnie w postaci wysokiej ceny za ubezpieczenie OC. Zniżki w OC już z założenia honorują osoby starsze i dłużej jeżdżące, bowiem przyznawane są właśnie za wiek – osoby starsze wykazują się większą rozwagą życiową, co w mniemaniu towarzystwa ubezpieczeniowego, przekłada się i na rozwagę na drodze – oraz za lata bezszkodowej jazdy – a te zbiera się z każdym rokiem prowadzenia samochodu bez kolizji z winy kierowcy.

Co może zatem zrobić młody kierowca, aby obniżyć cenę za ubezpieczenie OC?

Popularnym sposobem jest zarejestrowanie samochodu na rodzica lub rodziców. W ten sposób kierowca korzysta z uzbieranych przez nich zniżek. Niewielką, bo ok. 5%, zniżkę można uzyskać opłacając całą kwotę za ubezpieczenie OC w jednej racie. Często towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają też zniżki za na przykład wykupienie polisy online czy za polecenie towarzystwa innemu kierowcy. Bardzo ważne jest porównanie jak największej liczby ofert ubezpieczeniowych, bowiem tylko wówczas będziemy wiedzieli, na co możemy liczyć i jak tanie może być nasze ubezpieczenie OC.